1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Estetik Diş Hekimliği

Dişeti Estetiği (Pembe Estetik)

Beyaz estetikteki önemli gelişmelerle birlikte çevre yumuşak dokuların pembe estetiği konusundaki
beklentiler de değişmiştir. bu durum özellikle üst çene ön bölgede söz konusudur. Sadece dişleriniz
değil, dişetinizin de nasıl görüntüğü oldukça önemlidir. Dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu
bölgelerde dişetinin fizyolojik ve estetik bir form alması sağlanır.

Yumuşak dokuların restorasyon esnasında güzelleştirilmesi klinik olarak önem taşımaktadır.
Restorasyonu çevreleyen dişetinin güzel görünümünün sağlanması ve restore edilen dişler arasındaki
boşlukların ve siyah çukurların engellenmesinde restorasyon sınınrının yerleştirilmesi ve restorsyonun
biçimlendirilmesinin belirli yolları vardır.

Gingivektom

Dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerde dişetinin kesilerek çıkarılması işlemidir.
Daha sonra dişeti konturları düzeltilerek, dişetinin fizyolojik ve estetik bir form alması sağlanır.

Rejenerasyon

Rejeneratif işlemler periodontal hastalık sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması amacıyla uygulanır.

Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılarak, membran, kemik grefti veya dokuuyarıcı proteinler kullanılarak yeni destek yapıların oluşması sağlanır.


Yumuşak Doku Grefti

Dişetinin çekilmesi sonucu kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu durum dişlerin görünümünün uzamasına yol açar, açığa çıkmış kök yüzeyleri sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassastırlar.

Sert diş fırçalama, zararlı alışkanlıklar (tırnak yeme, kalem ısırma vs..), protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve periodontal hastalıklar gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak dişetlerinde çekilme meydana gelebilir.

Tedavi safhasında, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı veya mümkünse ortadan kaldırılmalıdır.Yumuşak doku geftleri kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır.

Bu uygulama aynı zamanda dişeti çekilmesini ve kemik kaybı riskini azaltır. Açığa çıkmış kök yüzeylerinin kapatılması bu bölgede çürük oluşumunu önler ve estetiğin düzeltilmesine yardımcı olur.

Yumuşak doku greftleri uygulamalarında damak bölgesi veya ağzın başka bir verici bölgesinden alınan dişeti dokusu 'greft' olarak kullanılır.
 

Kuron Boyu Uzatma
Dişeti dokusu dişlerin üzerini çok fazla örttüğü durumlarda dişlerin boyu ağızda çok kısa görünebilir. Bu durum "gummy smile" olarak adlandırılır ve estetiği kötü etkiler.Kuron boyu uzatma operasyonu ile fazla dişeti dokusu çıkarılıp altındaki kemik yeniden şekillendirilerek dişlerin daha uzun görünmesi sağlanır.

Ayrıca, dişin kırık hattı dişetinin altındaysa veya çürük varsa, restoratif işlemlerden önce protezlerin tutuculuğunu arttırmak, dişeti seviyelerini düzeltmek amacıyla da kuron boyu uzatma operasyonu uygulanabilir.