1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

İmplant - İmplantoloji

İmplant Nedir?

Diş implantları eksik olan diş veya dişlerin fonksiyon, fonasyon ve estetiğini tekrar sağlamak
amacıyla çene kemiğine yerleştirilen diş kökünü taklit eden doku dostu olan titanyumdan vidalardır.
Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe, ekipmanla ve konusunda uzman tarafından uygulandığında diş
implantları , hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Neden İmplant?

Hareketli protezlerin (takıp-çıkarılan damak protezleri) kullanım güçlüğü, bu protezlerin çene kemiğindeki
rezorbsiyonu (kemik erimesi) hızlandırması ve sabit protezlerde (kuron-köprü protezleri yani kaplamaları)
ise dişsiz bölgeye komşu olan dişlerde preparasyon (dişlerin küçültülmesi) yapılması geleneksel diş
tedavilerinin implantlara göre dezavantajlarıdır.

Çeneye uygulanan implantlar , sadece yapay diş için destek olmakla kalmaz, aynı zamanda
çene kemiğininhacminin korunmasını da sağlar.

İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. İmplant üstü
protezlerde direkt olarak dişsiz bölgeye yerleştirilen implantlardan destek alınarak restorasyonlar yapılır.
Eksik dişler tamamlanırken, komşu sağlıklı dişler ve çene kemiği de korunmuş olur.

Sabit bir protez kullanımının verdiği güven sayesinde hastalarda diş eksikliğinin meydana getirdiği olumsuz
psikolojik etkilerini ortadan kaldırır.

İmplant Tedavisi Benim İçin Uygun Bir Tedavi Şekli Mi?


Tek diş, birden fazla diş veya tüm dişlerin eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa implant herkese uygulanabilir.

İmplant yerleştirilebilmesi için yeterli kemik yüksekliği ve genişliği gerekir.

Her Hasta İmplant Tedavisi İçin Uygunmudur?

Kalp, diyabet, tansiyon gibi sistemik hastalıkları bulunan ve bunun için sürekli ilaç kullanımını gerektiren durumlarda uzman doktorumuz tarafından ilaçların doğru bir şekilde incelenmesi ve gerekli ise antibiyotik profilaksisi (koruması) yapılması gereklidir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara implant uygulanması, kemik gelişiminin tamamlanmasına kadar ertelenmesi tercih edilebilir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. İmplantın yerleştirilmesinin öngörüldüğü bölgelerde, çene kemiğinin, bu implant vidasını taşıyacak yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Bu nedenle implantın yerleştirileceği çene kemiği bölgeleri panaromik radyografi, bilgisayarlı tomografi ya da dental volumetrik tomografi teknikleri ile detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

İmplant Tedavisinde Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir?

Erken dönemde infeksiyon ve implant üstü protezler in tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise alerji, yetersiz ağız temizliğine bağlı diş eti hastalıları ve periimplantitis (implant çevresi dokuların iltihabı) şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak infeksiyon riskini arttırmaktadır.

Allerjik reaksiyonların önlenmesi, doku uyumunun yüksek olması ve temizlenme kolaylığı nedeniyle implant üstü protezler de uygun vakalarda tam seramik restorasyonların kullanılması önerilmektedir.

İmplant Vücut Tarafından Reddedilebilir mi?

İmplantlar vücut için herhangi bir yan etkisi olmayan doku dostu olan titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu maddeler hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmadıkların reddedilme ihtimalleri de yoktur. Ancak implantların osseointegrasyonun tamamlanmaması, yara iyileşmesi ile iligili problemler ve infeksiyon gibi nedenler ile implantların kaybedilme riskleri vardır.

İmplant Uygulamalarının Aşamaları

İmplant uygulanırken, diş çekiminde olduğu gibi, sadece vidanın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi (uyuşturulur) uygulanır. İmplantın yerleştirileceği alanda uygun kesi yapıldıktan sonra mukoza kaldırılır.

İmplantın yerleştirileceği yerler işaretlenir ve implant yuvasınının frezlerle derinliği ve çapı hazırlanır. İmplant yerleştirilir ve dikiş atılarak kapatılır.

Dikişleriniz 10 gün sonra alınacaktır. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir, ancak duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

İmplantlar yerleştirildikten ne kadar sonra protezlerim takılacak?

İmplantlarda osseointegrasyonun (implantın kemik ile tam birleşmesini) sağlaması için ilk 3 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en az şekilde olması gereklidir. Bu iyileşme süresinde yapılacak uygun geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebileceksiniz. Osseointegrasyon tamamlandıktan sonra implantlar üzerine yapılacak implant üstü protezler vakanın klinik değerlendirmesine göre değişik tiplerde olabilirler.

İmplant ve Estetik


Dişhekimliğinde estetik, ağız ve yüz güzelliğini ve kişinin çekiciliğini artırmak amaçlı çalışmaları içine almaktadır. Yapılacak estetik restorasyonlarda, cinsiyet, kişilik ve yaş gibi kişiye özel faktörler gözönüne alınmalıdır.

İmplant destekli protezler hastanın çiğneme fonksiyonunu ve estetiğini yeniden kazandırmalıdır. Bu amaca ulaşmak için takip edilecek aşamalarda hastanın yüz şekline uyum sağlayacak maksimum doğal görüntündeki protez oluşturulmaya çalışılır.

Biçim, kontur, servikal sınır, çıkış profili ve periimplanter yumuşak dokuların miktarı ve kalitesi nihayi estetik üzerine etkilidir.

 


 .